Adım Adım Tekne Kiralama

Bodrum’dan başlayıp Antalya’ya uzanan kıyı şeridinde yüzlerce koyun oluşturduğu Türkiye’nin en güzel manzaralarına rastlayacağınız mavi yolculuklar bir tekne kiralayarak gerçekleştirebileceğiniz en güzel tatillerinizden biri olacak. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken unsurları sıralayacak olursak;

Tarih seçimi

tarih seçimi
tarih seçimi

Mavi yolculukların en önemli aşamalarından biri olan planlama aşamasında ilk olarak belirlemeniz gereken şey tarih aralığıdır. Açık sezonda son yılların revaçta seçeneklerinden olan tekne tatili için ihtiyacınız olan özelliklere sahip bir tekne kiralamak düşündüğünüzden zor olabilir. Rezervasyon için önceden hareket etmeniz hem kendi planlamanız için önemlidir hem de daha ekonomik bir mavi tur fırsatı elde edebilirsiniz. Teknelerin doluluk oranlarının sezon içerisinde çoğunlukla rezerve olduğunu unutmayın.

Rota Belirleme

Genellikle mavi yolculuk rotaları 1 veya 2 haftalık periyotlardan oluşsa da günlük de kiralama ihtimaliniz olan teknelerle kendinize bir rota oluşturmanız gerekir. Rotanızı önceden belirlemiş olmak tekneyle bulunacağınız noktalar için öncesinde yaptığınız küçük araştırmalar sonucunda çok daha keyifli bir tatil geçirmenizi de sağlayabilir. Ayrıca birbirinden farklı noktaların yer aldığı rotaları incelediğinizde tarzınıza uygun mavi yolculuk duraklarına daha kolay erişirsiniz. Tekne için yapılacak alışverişler için de rota belirlemek oldukça önemlidir.

Bütçe

Tekne tatil danışmanlarımızla yapacağınız görüşmeler sayesinde kendinize ekonomik olarak en uygun tekneyi belirleyebilirsiniz. Tekne tatillerinde ekstra ödemelere yer yoktur. Öncesinde belirlenen hiçbir durum değişikliğe uğramaz. Buna paralel olarak mavi yolculuk süresince yapacağınız harcamayı bildiğiniz için bu konuya kafanız takılmadan tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Tekne Tipleri

Denizci belgenizle mürettebatsız kiralama seçeneği olan yelkenliler ve katamaranlar ekonomik olarak daha uygundur. Zorunlu olarak mürettebatlı kiralama seçeneği bulunan gulet ve motor yatlar ise bu konuda birçok avantajıyla tatilinizin tadını en iyi şekilde çıkarabileceğiniz, temizlik ve yemek gibi konularda size fazlasıyla yardımcı olacak seçenekler. Her bir tekne türünün diğer tekneye avantajı ya da dezavantajı vardır. Bu konuda da tekne tatilinden ne istediğinizi bilmeli ve seçiminizi buna göre yapmalısınız. Yelkenliler daha sportif bir tatil için uygunken Motoryatlar hız ve konfor için son derece elverişlidir. Geniş güverteleri ve havuzlarıyla guletler, mavi yolculuğun en çok tercih edilen ve kalabalık tatil gruplarına da hitap edebilen tekne türleridir.

Ulaşım

Mavi yolculuk çıkış noktalarına en yakın havalimanlarından transferle ulaşabilirsiniz. İsterseniz karayolu ya da deniz yoluyla da ulaşabileceğiniz limanların tümünden çıkış yaparak gerçekleştireceğiniz yolculuklarınızda karadan ulaşımın olmadığı muhteşem koylar ve denizler kısa zamanda bir tutkuya dönüşecektir.