Çocuklar için Teknede Alınması Gereken Önlemler

Çocuklarınızla sorunsuz bir tatil geçirmek için teknede alınması gereken güvenlik önlemlerinin aslında birçoğu siz gelmeden teknenizde alınmış olur. Ancak her şeye rağmen çocuklarınızı ufak bir gözetim altında tutmak ve bazı kurallar çerçevesinde seyahat etmek tekne tatilinizi daha verimli ve keyifli hale getirecektir kuşkusuz. Çocuklarımız için almamız gereken önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kural ve uygulama

Teknede çocuklar
Teknede çocuklar

Mavi yolculuğa çıkmadan önce muhakkak çocuklarınızla oturup kurallar belirleyin. Örneğin ilki “koşmamak” olsun. Elleri kolları seyahat esnasında dışarı uzatmamak gibi bazı eklemelerle birçok kazanın önüne geçebilirsiniz. Kuralları uygulama noktasında mutlaka ısrarcı olun.

İhtiyaçlar

Hava sıcaklıkları yaz aylarında oldukça sıcak olsa bile bazı koylarda akşamlar serin geçer. Yanınıza çocuklarınızın uzun kollu ya da ceketlerini alın. Doğayla iç içe geçireceğiniz tatilinizde nadiren de olsa alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Ya da arı, böcek, sinek ısırıkları gibi durumlar için mutlaka ihtiyaç duyma olasılığınız olan krem, sprey ya da şurup gibi tıbbi ilaçlarınızın yanınızda olduğundan emin olun. Teknelerin ilk yardım çantalarında diğer durumlar için ihtiyaç duyabileceğiniz birçok malzeme zaten mevcuttur.

Can yeleği

Can Yeleği
Can Yeleği

En önemli konulardan biri de budur. Çocuklarınıza uygun can yeleğinin teknede bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin. Seyir halindeyken can yeleği takmaları güvenlik için son derece önem taşır. Can yeleklerinin takılı olması durumunda içiniz daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Yanaşma

İskelelere ya da marinalara yanaşırken çocukların güvende olması son derece önemlidir. Çocukların bu esnada kamarada olmaları daha makuldür. En azından yanınızda ve gözetim altında olmalarına gayret edin. 

Bol sıvı

Sıvı tüketen çocuk
Sıvı tüketen çocuk

Çocuklarınız tatil sürecinde aktif oldukları deniz ve güneş altında çok fazla su kaybederler. Su içmelerine ve bol sıvı içecekler tüketmelerine önem verin. Henüz yolculuğunuza başlamadan teknenizde içeceklerin stoklarını mümkün olduğunca çok tutmaya çalışın.

Çocuklarınızla birlikte aktivite

Çocukların geçirdiği kazaların çoğu onların zaman zaman sıkılmalarından kaynaklanır. Onların sıkılmamaları için birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulun. Denizcilik üzerine öğretebildiklerinizi anında tecrübe edecekleri bir yer olduğu için birlikte balık tutmak ya da zaman zaman dümeni onlara bırakmak kendilerini çok daha iyi hissettirecektir.