Göcek

Dünyaca Ünlü Yat Limanı Göcek Bölgesi

Göcek'in Havadan Çekilmiş Fotoğrafı
Göcek'in Havadan Çekilmiş Fotoğrafı
Modern Göcek, Türkiye'nin güney batı kıyısında yer alan Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı şirin bir köydür. 1980'lerin başına kadar turistlerin Türkiye'nin güzelliklerini keşfetmeye başladığı küçük ve sessiz bir bölgeydi. Son zamanlarda Göcek, bölgede popülaritesinin artmasıyla hızla gelişmiştir.

Göcek'e seyahat etmek çok kolay ve buraya geldiğinizde günümüz hayatının tüm streslerinden kurtulacaksınız. Turkuaz sularında yapılan yolculuklar, dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyen bir doğa yaratımını keşfedeceğinizi garanti ediyor. Kusursuz doğa ve huzur uyumu ile karşınızda Göcek.

Göcek koylarında yelken açarken kalabalıktan uzakta, doğa ile iç içe ve sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek paha biçilemez.

Fethiye Körfezi'nde yer alan Göcek koyları, her biri farklı bir güzelliğe sahip, doğa uyumuyla birleşen doğal bir dantel işi oluşturuyor. Göcek koyları, dünyada yeşil ve mavinin pek çok farklı tonunun görüldüğü nadir yerlerdendir.

Göcek Körfezi, mükemmel doğal çevresi, yüzlerce küçük koy ve adasıyla tatil bölgeleri arasında en başta geliyor. Tüm yaz sezonunu Göcek'in birçok koyunda geçirebilir, her gün farklı bir noktada demirleyebilirsiniz. Tipik bir yaz gününde Göcek'in birçok koy ve adası arasında seyir halindeyken ortalama 2.000 ila 2.500 yat bulunabilir.

Göcek, deniz yoluyla gelen ziyaretçiler için pek çok cazibe merkezine sahiptir; Her biri birbirinden güzel çok sayıda koy ve turkuaz sularla çevrili pitoresk adalar, davetkar bir manzara oluşturmak için bir araya gelir. Keşfedilecek korunaklı demirleme yerleri ve limanlardan oluşan Göcek Körfezi, Akdeniz'de seyahat eden gemiler için popüler bir durak haline getirmektedir. Deniz ve yerel konaklama yerleri, hemen hemen her yatın ihtiyaçlarını karşılaması gereken altı farklı marina içerir.

Göcek, Güney Ege kıyı şeridine ve Akdeniz'e mükemmel bir geçiş kapısıdır. Çeşitli rotalar üzerindeki birçok muhteşem destinasyon için, yeşil kıyıları, cennet koyları ve turkuaz suları ile ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. Son yıllarda Göcek'in itibarı tüm dünyaya yayıldı ve Nisan ayının başında başlayıp Kasım ayına kadar devam eden uzun bir tatil sezonu, tatil ziyareti için bolca fırsat sunuyor.

Deniz yönündeki güneyi hariç, yeşil çam ormanları tüm Göcek'i çevreler. Tüm tatil ihtiyaçlarınızı mükemmel doğal ortamında karşılamak için birçok seçenek sunar. Çevre Koruma Ajansı, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Deniz Çevre Koruma Derneği, Göcek bölgesi için Deniz Yönetimi Projesi başlattı. Kıyı boyunca ağaçların korunması amacıyla yatların bağlanması için koylara 205 adet takoz konulmuş olup, yatınızın ağaçlara demirlenmesi yasaktır.

Göcek'e Nasıl Ulaşılır

Dalaman Hava Limanı - Göcek Arası Ulaşım
Dalaman Hava Limanı - Göcek Arası Ulaşım
Göcek ile Dalaman Uluslararası Havalimanı arasındaki mesafe 22 km'ye düşürüldü.

Dalaman Havalimanı'na yapılan uçuşlar, Nisan / Mayıs & Ekim / Kasım arasında, dünyanın belli başlı havalimanlarından çok sık yapılsa da, Kasım ortası ile Nisan arasında bu sayı azalmaktadır.

Ayrıca İstanbul, İzmir ve Antalya'ya direkt uçuş yapan birçok havayolu bulunmakta ve iç hatlar Dalaman'a düzenli seferler yapmaktadır. Dalaman'dan Bodrum Havalimanı'na uçuş yaklaşık bir saat sürmektedir.

Marmaris'ten Rodos'a tüm yıl boyunca hizmet veren feribot seferleri vardır ve Fethiye ile Rodos arasında sadece yaz seferi vardır.

Göcek'e karayolu ile gelen ziyaretçiler için çevre il ve ilçelere olan mesafeler şu şekildedir:

  • Dalaman Havaalanı: 22 km
  • Bodrum Havaalanı: 170 km
  • İzmir Havaalanı: 280 km.
  • Fethiye: 28 km
  • Marmaris: 103 km
  • Antalya: 210 km

Göcek İçin En İyi Sezon Hangisi

Bu tipik Akdeniz şehrinde yaz sezonu Mayıs ayında başlar ve Ekim ayı sonuna kadar devam eder. Yazın çok sıcaktır. Mart ve Nisan, baharla uyanan doğayı gözlemleme aylarıdır. Eko turizm sezonu bu aylarda başlar. Sıcaklık kışın 10 santigrat derecenin altına inmez ve yazın neredeyse 40 santigrat dereceye ulaşır. Denizde yüzmek yılın en az dokuz ayı boyunca rahattır.

Temmuz ve Ağustos günleri uzun ve sıcak, geceler ise ılıktır. Haziran, Temmuz başı ve Eylül ayının tamamı, sıcak günler ve serin akşamlar ile daha iyi bir kombinasyon sunar. Özellikle eylül ayındaki su yer yer ılık olabilir. Mayıs ve Ekim ayları mükemmel yelken ve trekking koşulları veya balık tutma fırsatı sunar.

Göcek'te İklim: Ortalama sıcaklıklar; Yazın 30-36 °, kışın 3-10 ° dir. Son 40 yılda burada bir kez kar yağdı (19 Aralık 1992) ve 3-4 cm kalınlığa ulaştı.

En Çok Ziyaret Edilen Göcek Koyları

Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamam Koyu
Kleopatra Hamam Koyu

Fethiye liman kasabasına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ki bu büyük koy çam ağaçlarıyla çevrilidir ve Kleopatra Hamamı kalıntıları ile ünlüdür. Buradaki kalıntılar muhtemelen bölgede daha önce meydana gelen bir depremle yıkılmıştır. Efsaneye göre Marc Anthony, Kleopatra için tam bu noktada, düğün hediyesi olarak bir Roma Hamamı yaptırdı ve hatta altın kumları Mısır'dan buraya naklettirdi. Bu yer, körfezin kuzeyindeki dağlardan birinin arkasında bulunan bir krater gölünün termal sularından beslenen bir kaplıcaya sahip olduğu için seçildi. Efsaneler, kraliçenin Marc Anthony ile balayı için evlendikten hemen sonra burayı ziyaret ettiğini söylüyor.

Zaman burada durdu ve Kleopatra'nın 2000 yıl önce yaptığı gibi yüzebilir ve kendinizi tazeleyebilirsiniz.

Tersane Adası

Tersane Adası
Tersane Adası

Domuz Adası'nın karşısında daha büyük olan Tersane Adası yer alır. Adanın Kuzey Batı köşesinde, iskeleli bir restoran ve yaklaşık 25 tekne kapasiteli güzel, korunaklı bir koy bulacaksınız. Bu, geleneksel bir öğle yemeği ya da gece boyunca korunaklı bir konaklama için iyi bir seçimdir. Restoran, bir dizi Bizans kalıntıları ve çökmekte olan Likya binaları ile çevrilidir. Büyük olasılıkla geçmişte bir tekne inşa yerleşimi veya küçük bir ticaret limanı olarak kullanılmıştır.

Göcek Merkezi

Göcek Çarşısı
Göcek Çarşısı
Merkeze geldiğinizde antik ve modern izler taşıyan halılar ve diğer tekstiller için pek çok satış noktası, hediyelik eşya dükkanları, restoranlar vb. sunan Turgut Özal Caddesi'ni göreceksiniz. Bu caddede tüm ihtiyaçlarınızı bulmanız mümkün.

Göcek kasabasında, kendi yemeğinizi hazırlamanız için ihtiyacınız olan her şeye sahip birçok küçük markete ek olarak, ünlü süpermarketler Tansaş, Migros ve Bim şubelerinide bulabileceksiniz.

Ana cadde boyunca sahile doğru yürürken, hepsi iyi uluslararası ve yerel müzik çalan sade, sessiz restoranlar, kafeler ve barlar göreceksiniz. Ancak, rengarenk çiçeklerle çevrili harika yeşil bahçelerde saklanan işletmeleri görmek için biraz içeriye doğru yürümelisiniz. Havada ki çiçek aromaları, kokteyliniz ve yüksek oksijen seviyeleri ile Göcek atmosferini baş döndürücü bulacaksınız.

Merkezde, yerel veya uluslararası bir kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için kolayca iyi bir restoran bulabilirsiniz.

Denizciler genellikle sabahın erken saatlerinde yelken açtıklarından ve akşamları erken uyuduklarından Göcek'te en hareketli zaman 19:00 ile 22:00 saatleri arasındadır ve bu süre zarfında birçok bar ve restoran müşterilerle dolup taşmaktadır. Çoğu sahil kasabasında her zaman olduğu gibi görebileceğiniz keyifli bir gezinti yolu vardır.

Göcek Tarihi

Göcek Kaya Mezarları
Göcek Kaya Mezarları
Göcek, Fethiye ile Kaunos arasında bulunan eski Likya yerleşimlerinden biridir. Ne yazık ki antik Kalimche'den geriye sadece birkaç kalıntı kalmıştır. Tarih yazarları bölgenin varlıklarını ve tarihini ayrıntılı olarak açıklamadıkları için Göcek hala sırlarını saklıyor. Kaya mezarları, anıtlar ve hamam örnekleri koylarda ve Fethiye karayolu boyunca bulunabilir. Ayrıca Tersane adasında hem antik hem de yakın tarihe ait kalıntılar bulunmaktadır. Coğrafi durumu incelendiğinde, Daidalos ve Ikarus efsanelerinin Göcek için doğru olduğu düşünülebilir.

Tekne ile ulaşılabilen Kapıdağ yarımadasında Krya, Lisai ve Lydai antik kentlerinin yerleri bulunmaktadır. Bu yerlere düzenli olarak tekne gezileri yapılmaktadır ve bölge tam olarak kazılmamış olmasına rağmen, son zamanlarda bu yerleşim yerlerinden birkaç nesne çıkarılmıştır.