Göcek Koyları ve Adalar

Göcek, "tekne tatili" ya da "mavi yolculuk" olarak adlandırılan son yılların en popüler turizm sektörü haline gelmiş, seçeneklerini dolu dolu yaşayabileceğiniz ve size bu konuda tüm imkanları eksiksiz sunan bir destinasyondur. Bareboat olarak kiralanabilen yelkenli kiralama ve katamaran kiralama seçeneklerinin yanı sıra mürettebatlı kiralanması yasal olarak zorunlu olan gulet kiralama ya da motoryat kiralama seçeneklerinin oldukça yoğun olduğu bu sahil kasabasında keyfinize ve bütçenize uygun yüzlerce seçenek içinden tekne kiralamak artık eskisinden daha kolay. Sonrasında keşfedeceğiniz bu küçük kasabanın birbirinden güzel koyları ve adaları size unutulmaz bir tatil yaşatmak için tüm koşullara sahip.

Göcek'te En Çok Ziyaret Edilen Lokasyonlar

Göcek Adası

Göcek Adası
Göcek Adası

Göcek merkezine en yakın olan Göcek adası tertemiz denizi ve doğası ile sizi rahatlatacak. Sakin denizde yüzmeyi ve doğada huzurlu vakit geçirmeyi seven biriyseniz çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikası olan Göcek Adası'na mutlaka uğramalısınız. Adanın birbirinden güzel koylarına tekne ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Bir işletmenin de yer aldığı adada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir çok seçenek de mevcut. Düzenli aralıklarla kalkan deniz taksileriyle de ulaşım imkanı olan ada kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri.

Yassıca Adaları

Yassıca Adaları
Yassıca Adaları
Fethiye Körfezi'nde bulunan bir kaç adacığın oluşturduğu Yassıca Adaları su sporları yapmak ve demirlemek için harika bir konumdadır. İçinde küçük bir kumsalın da oluştuğu adayı çocuklu ailelerin daha sık tercih ettiğini söyleyebiliriz. Ada'da bir tesis olmasa da yerli halkın atıştırmalıklar için kurduğu çok sayıda tezgah bulunuyor. Yürüyüş yapmak için çam ağaçlarının içinde muhteşem bir patikanın bulunduğu adada gece gökyüzünü izlemek muazzamdır. 

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu
Bedri Rahmi Koyu
Büyük bir kayaya çizilmiz balık içerisinde 6 adet hayvanı simgeleyen bir resmin bulunduğu turkuaz deniziyle mükemmel bir koydur. İsmini bunu resmeden şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan alır. Kendisi, aynı zamanda Göcek'te mavi yolculuk öncülerinden biridir. Bu güzel coğrafyanın tanıtımında önemli bir yere sahiptir.

Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamam Koyu
Kleopatra Hamam Koyu

Fethiye liman kasabasına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ki bu büyük koy çam ağaçlarıyla çevrilidir ve Kleopatra Hamamı kalıntıları ile ünlüdür. Buradaki kalıntılar muhtemelen bölgede daha önce meydana gelen bir depremle yıkılmıştır. Efsaneye göre Marc Anthony, Kleopatra için tam bu noktada, düğün hediyesi olarak bir Roma Hamamı yaptırdı ve hatta altın kumları Mısır'dan buraya naklettirdi. Bu yer, körfezin kuzeyindeki dağlardan birinin arkasında bulunan bir krater gölünün termal sularından beslenen bir kaplıcaya sahip olduğu için seçildi. Efsaneler, kraliçenin Marc Anthony ile balayı için evlendikten hemen sonra burayı ziyaret ettiğini söylüyor.

Zaman burada durdu ve Kleopatra'nın 2000 yıl önce yaptığı gibi yüzebilir ve kendinizi tazeleyebilirsiniz.

Tersane Adası

Tersane Adası
Tersane Adası
Domuz Adası'nın karşısında daha büyük olan Tersane Adası yer alır. Adanın Kuzey Batı köşesinde, iskeleli bir restoran ve yaklaşık 25 tekne kapasiteli güzel, korunaklı bir koy bulacaksınız. Bu, geleneksel bir öğle yemeği ya da gece boyunca korunaklı bir konaklama için iyi bir seçimdir. Restoran, bir dizi Bizans kalıntıları ve çökmekte olan Likya binaları ile çevrilidir. Büyük olasılıkla geçmişte bir tekne inşa yerleşimi veya küçük bir ticaret limanı olarak kullanılmıştır.

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü Koyu
Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü Koyu Dalaman şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Bu koya Dalaman - Fethiye  karayolu üzerinde Tersakan sapağından ayrılan stabilize yoldan ulaşmak mümkündür. Boynuzbükü Koyu'nun ova sahili 300 m.

Koyda, yatların ve teknelerin sığınabileceği bir iskele bulunmaktadır. Körfezin ova arazisinde 60 dönümü dünyada çok nadir bulunan sığla ve boyahane ağaçlarıyla dolu bir orman vardır. Dağın yamacı yeşil çam ağaçlarıyla kaplıdır. Bu kombinasyon koyda büyüleyici bir güzellik yaratır. Boynuzbükü koyuna hem karadan hem de denizden, günlük servisler ve tekne turları ile ulaşım vardır. Koyda pikniğe izin verilir. Boynuzbükü Koyu'nda bulunan Yat mola Club 24 saat ziyaretçilere açıktır.

Yavansu Koyu - Martı Koyu

Yavansu - Martı Koyu
Yavansu - Martı Koyu
Yavansu; incir ağaçlarıyla çevrili, tamamen pastoral olan harika bir diğer koydur. Dağlardan inen suyun kalitesinden dolayı Türkçe adı Yavansu'dur. Su, sadece yabani hayvanların sulanması için idealdir. Bu koy aynı zamanda ‘Martı Koyu’ olarak da bilinir, çünkü kıyıda taşlarla yapılmış büyük martı mozaikleri vardır. Çamlığın arasında keyifli bir yürüyüş yolu ve ardından antik Arymaxa'ya ulaşmak için tırmanmanız gereken bir yol vardır. Arymaxa'da Yunanca yazılı bir Roma mozolesi, Yunanca yazılı bir Helenistik mezar, bir lahit ve bir Bizans sarnıcı vardır.

Göbün Koyu

Göbün Koyu
Göbün Koyu
Bir sabah, göcek yakınlarındaki Göbün Koyu'nun berrak sularında yüzmenin keyfini çıkartın. Dar bir giriş, çam ormanı ve zeytinliklerle desteklenen etkileyici bir koy ortaya koymaktadır. Çok korunaklı demirleme alanı;  yüksek sezonda oldukça meşgul olabiliyor, ancak bol miktarda demirleme seçeneğine sahip iyi organize edilmiş iskelede 40 yata kadar bağlanma alanı mevcut. Koyun arkasına doğru ilerleyince, yamaçta oyulmuş kaya mezarları ve Roma kalıntıları öne çıkmaktadır eğer kendinizi enerjik hissediyorsanız bunlara kayalık bir yoldan erişebilirsiniz.
Çok iyi yemekler sunan restoran, özellikle taze balık ve deniz ürünleri çeşitlerinde çok tavsiye edilir.

Killebükü Koyu

Killebükü Koyu
Killebükü Koyu
Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koydur. Koyla birlikte kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz. Tekne gezisinde Görülebilecek ve geceleyecek en güzel ve keyifli koylardan biri. Rüzgar ılık esiyor, güneşin batışı harika.

Sıralıbük Koyu

Sıralıbük Koyu
Sıralıbük Koyu
Sıralıbük koyunda soğuk ve derin bir su vardır. Koy etrafı çam ağaçları ile çevrilidir. Koyda ayrıca tatlı su kaynağı ve küçük bir plaj bulunmaktadır. Sıralıbük koyu doğaya ne kadar iyi karıştığını görebileceğiniz koylardan biridir. Ayrıca yüzerken karışık kuş sesleri de duyabilirsiniz. Bu koy lacivert suya sahip olduğu için turkuaz renkli suya sahip diğer Göcek koylarından farklıdır.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu
Güzel, berrak bir suya sahip olan Akvaryum koyu, sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen koylardan biridir. Çam ağaçları arasından gelen dingin esinti ile rahatlayabilir ve sıcak bir günde serinlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum koyu, Domuz Adası ile Tersane Adası arasında yer almaktadır. Tekne turları için popüler bir yerdir. Ayrıca suyun derinliklerine dalabilir ve koyda yüzen balıkları izleyebilirsiniz.

Cennet Koyu

Cennet Koyu
Cennet Koyu
Yassıca adalarının hemen batı karşısında bulunan gözalıcı bir koy. Çam ağaçları gölgesinde denize girmenin keyfi gibisi yok, çok etkileyici bir doğası ve denizi var. Manzarasıyla Göcek koylarının güzelliklerine güzellik katıyor.

Merdivenli Koyu

Merdivenli Koyu
Merdivenli Koyu
Deniz ve doğanın muhteşem birleşimi, kıyıdan patikayı kullanarak yukarı tırmanın ve tepede ki köyü mutlaka görün, pişman olmazsınız. Bu küçük köyü ziyaret ederek yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Koy çevresinde birçok doğal mağara bulunuyor.