Göcek Koyları ve Adalar

Göcek'ten açıldıktan sonra sırayla Göcek adası, Yassıca adaları, Zeytin adası, Tersane adası ve Domuz adası adında 5 adet ada bulunmaktadır. Yassıca adaları, en büyüğü içinde küçük bir gölet olan, bir kaç küçük adadan oluşmaktadır. Göcek koyları ve Göcek adaları arasında gezinirken, Likya dönemine ait kaya mezarları gözünüzden kaçmayacak. Göcek merkezine 8,4 Dm uzaklıkta bulunan Göbün koyu günlük tur teknelerinin terk ettiği saatlerde sakin bir koy. Burada da gemi bağlama yeri, bir restoran, tarihi kalıntılar ve dalgakıran var. Körfezdeki adaların en büyüğü, Tersane Adasıdır, bu adada eski Rum yerleşiminin kalıntıları görülmektedir. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var. Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Kleopatra Hamamı’nda, iskelenin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var. Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi küçük yassı adada hiçbir tesis yok. Yassıca adalarından en uçtaki adanın denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal sığ havuz sebebiyle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yassıcalar`da mehtap yakalamak mümkün. Göcek`e 10 dakika uzaklıkta bulunan Göcek Adası, Göcek merkezine en yakın plaj olduğundan, tekne turlarına çıkmak istemeyenlerin en sık tercihi. Sabah saatlerinden aksam üstüne kadar, Göcek sahil bandından kalkan dolmuş tekneler, yolcuları bu adaya getirip götürüyorlar. Adada yiyecek içecek, wc, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis bulunuyor. Koyda kamp yapmak, gölgelik yapan ağaçların altında, sakin köşelere çekilip saatlerce dinlenmek mümkündür.

Göcek'te En Çok Ziyaret Edilen Lokasyonlar

Göcek Adası

Göcek Adası
Göcek Adası
Göcek merkezine en yakın olan Göcek adası tertemiz denizi ve doğası ile sizi rahatlatacak. Sakin denizde yüzmeyi ve doğada huzurlu vakit geçirmeyi seven biriyseniz çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikası olan Göcek Adası'na mutlaka uğramalısınız. Adanın birbirinden güzel koylarına tekne ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adada bir işletme bulunuyor, buradan şezlong, şemsiye ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Adaya özel yatlarla uğramak dışında deniz taksi kullanarakta ulaşabilirsiniz.

Yassıca Adaları

Yassıca Adaları
Yassıca Adaları
Fethiye körfezindeki Yassıca adaları büyük, küçük bir kaç adadan oluşan, zaman geçirmek ve demirlemek için en uygun yerlerden biridir. Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Ada çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adalardan birinde küçük bir gölet vardır. Ada yürüyüş yapmak için çok uygundur. Yerli halkın çeşitli atıştırmalıkları satmak için açtıkları tezgahlar bulunmaktadır. Adalar arasında çeşitli yerlerde ani sığlıklar bulunduğundan dolayı bu bölgede yelkenli tekne ile dolaşırken dikkatli olunmalıdır.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu
Bedri Rahmi Koyu
Bedri Rahmi koyu, Fethiye Körfezi’nde bulunur ve bölgenin en popüler koylarından biridir. Adını büyük bir Türk yazar ve ressam olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan almıştır. Tarih, onun ve arkadaşlarının Likya sahilini keşfeden ilk mavi yolcular olduğunu belirtir. 1974’teki yolculuklarından birinde, körfezde ki kayanın üzerine bir balık çizimi yaptı ve bu nedenle koy onun adını aldı. Korunaklı koy çam, zeytin ağaçları ve zakkum çiçekleriyle kaplıdır. Kıyı boyunca ağaçların arkasına gizlenmiş birçok Likya kaya mezarı da bulabilirsiniz ve tarihçiler antik Likya kasabası Crya’nın burada olduğuna inanırlar.

Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamam Koyu
Kleopatra Hamam Koyu

Fethiye liman kasabasına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ki bu büyük koy çam ağaçlarıyla çevrilidir ve Kleopatra Hamamı kalıntıları ile ünlüdür. Buradaki kalıntılar muhtemelen bölgede daha önce meydana gelen bir depremle yıkılmıştır. Efsaneye göre Marc Anthony, Kleopatra için tam bu noktada, düğün hediyesi olarak bir Roma Hamamı yaptırdı ve hatta altın kumları Mısır'dan buraya naklettirdi. Bu yer, körfezin kuzeyindeki dağlardan birinin arkasında bulunan bir krater gölünün termal sularından beslenen bir kaplıcaya sahip olduğu için seçildi. Efsaneler, kraliçenin Marc Anthony ile balayı için evlendikten hemen sonra burayı ziyaret ettiğini söylüyor.

Zaman burada durdu ve Kleopatra'nın 2000 yıl önce yaptığı gibi yüzebilir ve kendinizi tazeleyebilirsiniz.

Tersane Adası

Tersane Adası
Tersane Adası
Domuz Adası'nın karşısında daha büyük olan Tersane Adası yer alır. Adanın Kuzey Batı köşesinde, iskeleli bir restoran ve yaklaşık 25 tekne kapasiteli güzel, korunaklı bir koy bulacaksınız. Bu, geleneksel bir öğle yemeği ya da gece boyunca korunaklı bir konaklama için iyi bir seçimdir. Restoran, bir dizi Bizans kalıntıları ve çökmekte olan Likya binaları ile çevrilidir. Büyük olasılıkla geçmişte bir tekne inşa yerleşimi veya küçük bir ticaret limanı olarak kullanılmıştır.

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü Koyu
Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü Koyu Dalaman şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Bu koya Dalaman - Fethiye  karayolu üzerinde Tersakan sapağından ayrılan stabilize yoldan ulaşmak mümkündür. Boynuzbükü Koyu'nun ova sahili 300 m.

Koyda, yatların ve teknelerin sığınabileceği bir iskele bulunmaktadır. Körfezin ova arazisinde 60 dönümü dünyada çok nadir bulunan sığla ve boyahane ağaçlarıyla dolu bir orman vardır. Dağın yamacı yeşil çam ağaçlarıyla kaplıdır. Bu kombinasyon koyda büyüleyici bir güzellik yaratır. Boynuzbükü koyuna hem karadan hem de denizden, günlük servisler ve tekne turları ile ulaşım vardır. Koyda pikniğe izin verilir. Boynuzbükü Koyu'nda bulunan Yat mola Club 24 saat ziyaretçilere açıktır.

Yavansu Koyu - Martı Koyu

Yavansu - Martı Koyu
Yavansu - Martı Koyu
Yavansu; incir ağaçlarıyla çevrili, tamamen pastoral olan harika bir diğer koydur. Dağlardan inen suyun kalitesinden dolayı Türkçe adı Yavansu'dur. Su, sadece yabani hayvanların sulanması için idealdir. Bu koy aynı zamanda ‘Martı Koyu’ olarak da bilinir, çünkü kıyıda taşlarla yapılmış büyük martı mozaikleri vardır. Çamlığın arasında keyifli bir yürüyüş yolu ve ardından antik Arymaxa'ya ulaşmak için tırmanmanız gereken bir yol vardır. Arymaxa'da Yunanca yazılı bir Roma mozolesi, Yunanca yazılı bir Helenistik mezar, bir lahit ve bir Bizans sarnıcı vardır.

Göbün Koyu

Göbün Koyu
Göbün Koyu
Bir sabah, göcek yakınlarındaki Göbün Koyu'nun berrak sularında yüzmenin keyfini çıkartın. Dar bir giriş, çam ormanı ve zeytinliklerle desteklenen etkileyici bir koy ortaya koymaktadır. Çok korunaklı demirleme alanı;  yüksek sezonda oldukça meşgul olabiliyor, ancak bol miktarda demirleme seçeneğine sahip iyi organize edilmiş iskelede 40 yata kadar bağlanma alanı mevcut. Koyun arkasına doğru ilerleyince, yamaçta oyulmuş kaya mezarları ve Roma kalıntıları öne çıkmaktadır eğer kendinizi enerjik hissediyorsanız bunlara kayalık bir yoldan erişebilirsiniz.
Çok iyi yemekler sunan restoran, özellikle taze balık ve deniz ürünleri çeşitlerinde çok tavsiye edilir.

Killebükü Koyu

Killebükü Koyu
Killebükü Koyu
Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koydur. Koyla birlikte kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz. Tekne gezisinde Görülebilecek ve geceleyecek en güzel ve keyifli koylardan biri. Rüzgar ılık esiyor, güneşin batışı harika.

Sıralıbük Koyu

Sıralıbük Koyu
Sıralıbük Koyu
Sıralıbük koyunda soğuk ve derin bir su vardır. Koy etrafı çam ağaçları ile çevrilidir. Koyda ayrıca tatlı su kaynağı ve küçük bir plaj bulunmaktadır. Sıralıbük koyu doğaya ne kadar iyi karıştığını görebileceğiniz koylardan biridir. Ayrıca yüzerken karışık kuş sesleri de duyabilirsiniz. Bu koy lacivert suya sahip olduğu için turkuaz renkli suya sahip diğer Göcek koylarından farklıdır.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu
Güzel, berrak bir suya sahip olan Akvaryum koyu, sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen koylardan biridir. Çam ağaçları arasından gelen dingin esinti ile rahatlayabilir ve sıcak bir günde serinlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum koyu, Domuz Adası ile Tersane Adası arasında yer almaktadır. Tekne turları için popüler bir yerdir. Ayrıca suyun derinliklerine dalabilir ve koyda yüzen balıkları izleyebilirsiniz.

Cennet Koyu

Cennet Koyu
Cennet Koyu
Yassıca adalarının hemen batı karşısında bulunan gözalıcı bir koy. Çam ağaçları gölgesinde denize girmenin keyfi gibisi yok, çok etkileyici bir doğası ve denizi var. Manzarasıyla Göcek koylarının güzelliklerine güzellik katıyor.

Merdivenli Koyu

Merdivenli Koyu
Merdivenli Koyu
Deniz ve doğanın muhteşem birleşimi, kıyıdan patikayı kullanarak yukarı tırmanın ve tepede ki köyü mutlaka görün, pişman olmazsınız. Bu küçük köyü ziyaret ederek yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Koy çevresinde birçok doğal mağara bulunuyor.