Blog

Bodrum

"Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler." Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir`in de dediği gibi adına şiirler yazılan Bodrum. Sıcak havası, daracık sokakları, inci gibi dizilmiş beyaz evleri ile tatilin önde gelen ismidir. Neredeyse 12 ayın tamamında misafirlerini konuk etmektedir.

Tatil beldelerimiz arasında önemli bir yere sahip olan Bodrum`a kültürel faaliyetlerin eksik olmadığı birçok sanatçı, tatil için gelmektedir. Denizin ve kumun keyfini çıkarmak isteyenler için Bodrum plajları tercih edilmektedir. Ünlü simaların en çok tercih ettiği Türkbükü Plajına her yıl binlerce tatilci gelmektedir.
Bodrum zamanında tarihi kucakladığından size bir çok tarihi mekanı gezme fırsatı sunacaktır. Bunların en başında Bodrum Kalesi gelmektedir. Bodrum Kalesinde yer alan su altı müzesini de ziyaret etmekte fayda var. Mausoleum Dünyanın yedi harikasından biri mutlaka gidilmeli, Helen döneminden gelen Antik tiyatroda keyifli bir konser izlenmeli, Karya Prensesini görüp güzelliğine imrenmelisiniz.

Bodrumda birçok yöresel lezzetler masanızı süsleyecektir. Ege ve Akdeniz kültürü arasında harmanlanmış Bodrum mutfağında deniz ürünleri farklı tatlar şeklinde sunulacaktır. Bodruma gitmişken Bodrum lokması yemeden dönmeyiniz.

Bodrum Tarihi

Ünlü tarihçi Heredot`a göre Bodrum Dorlar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Megaralılar gelerek bu bölgeyi genişletip Halikarnasoss (bodrumun eski adı) olarak adlandırılmıştır. Halikarnassos en parlak devrini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos`un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.
Bodrum M.Ö. 192 Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslılar`ın, M.S. XI yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.