Blog

Göcek

Akdeniz’in şirin beldesi, Muğla’nın gözdesi, Fethiye körfezinin saklı incisi Göcek.

Sıkıcı tatil anlayışından sizi uzaklaştırarak, mavi ve yeşilin doğasında size huzuru sunacak olan kasaba.

Denizin berraklığı üzerinde gelin gibi süzülen tekneleri, kasabanın samimiyetini size sunan sokakları, esnaf halkının sizi dükkanlarında tüm sıcaklığıyla karşıladığı tüm güzellikleri içinde barındıran Göcek…

12 ay boyunca hareketliliğin olduğu Göcek ‘te neler yapılır?

Ulaşım kolaylığı sağlayan Göcek’i yürüyerek turlayabilirsiniz. Kesinlikle şehir trafiği, aktarmalı otobüs derdine rastlamayacaksınız.

Bölgenin en eski marinası Göcek marina, merkeze sadece 2 dakikalık yürüme mesafesindedir. Marina çevresinde alışveriş için dükkanlar, restoranlar ve kafelerde yer almaktadır. Doğanın tüm yeşilliğini ve maviliğini sunan Göcek’i daha içten hissetmek istiyorsanız merkez kordondan kalkan tekneler ile 12 adalar turuna mutlaka katılın. Aileniz ile birlikte özel tekne kiralayıp istediğiniz koyda demirleyebilirsiniz ya da 12 adalar tekne turu ile belli başlı adaları dolaşabilirsiniz. Bu tur boyunca tarihle de iç içe olacaksınız. Tur kapsamında Bedri Rahmi Koyu, Kleopatra Hamamı Koyu, Tersane Adası gibi tarihe ev sahipliği yapmış adalar sizi misafir edecektir.

Mavi ve yeşilin tonları arasında gizli cennettir Gocek. Huzurun yansıması doğa ile içi içe, samimi olan havası ile Göcek size tüm sıkıntıları unutturacak. Göcek denilince akla direk mavinin her tonu gelmektedir. Göcek temiz denizi ile sizlere unutulmayacak tatil yaşatacaktır. Mavinin tonlarına dokunmak için sizi kiralık tekneler beklemektedir. Mavi yolculuk Göcek`te rota size ait. Göcek kiralık tekne konusunda da size bir çok seçenek sunmaktadır. İster günlük tekne kiralama isterseniz de özel kiralık tekne ile göcek koylarında demirleyebilirsiniz.

Tekne turu dışında Göcek’e yalnızca 5 km mesafede yer alan İnlice Plajınıda ziyaret edebilirsiniz.

Sahil kasabası Göcek’te sofralarınızı zeytinyağlı lezzetler ve deniz ürünleri süslemektedir. Ot yemeği deneme fırsatı bulursanız muhakkak deneyin. Hormonsuz ilaçsız doğada kendiliğinden yetişen otlardan leziz tatlar çıkmaktadır.

Gün batımına doğru kordon boyunca bisiklet ile turlayabilir yürüyüş yapabilirsiniz. Gece hayatı gençlerin genellikle kafelerde birlikte oturup samimi muhabbetleri yada gelen misafirlerin deniz kıyısında balık masalarında oturup uzun uzun sohbetlerinden ibarettir.

Göcek Neresidir?

Göcek, Mavi yolculuk denince ilk akla gelen bölgedir. Mavi yolculuğu kusursuz sunan Göcek, Fethiye ilçesine bağlıdır. Tarihte Daidala ismine sahipti ve bir Likya yerleşimiydi. Şuan bölgede su altında kalmış bir çok tarihi yapıt bulunuyor. Denizin berrak olduğu zamanlarda bu yapıları tekneden görebiliyoruz. Göcek körfezinin mavi yolculuk için istenen birçok coğrafi avantajı sağlaması kısa sürede dünyaca ünlü bir konuma getirmiştir. Göcek`te mavi yolculuk için tekne kiralayabilir veya günlük turlara katılabilirsiniz. Göcek körfezinde bulunan yüzlerce koy sakin bir liman gibidir ve konaklama için çok elverişlidir. Yassıcalar, Yağane, Hacıhalil ve Tersane adaları önemli adacıklardır. Koy ve adalar ilk bahardan itibaren büyük, küçük bir çok tekneye ev sahipliği yapar. Öyle ki bazı koylarda sonbahara kadar konaklayan tekneler vardır. Göcek ve yakın çevresi tarihi zenginlikleyle de ilgi görmektedir. Tarihi mekanları ve farklı yerleri görmek isteyen tatilciler konaklama için Göcek otellerini ve Göcek`te bulunan kiralık villaları tercih etmektedir. Çünkü batı akdenizin ortasında bulunduğu için tüm gezilecek yerlere ulaşım kolaylığı sağlanmaktadır. Göcek`te konaklama yapan tatilciler genellikle mavi yolculuğu bir güne sığdıran 12 Ada Turlarına katılmaktadırlar.

Göcek`in Diğer Tatil Bölgelerinden Farkı

Göcek körfezi yatçılık için gereken bir çok coğrafi avantajı barındırıyor. Denizin bir havuz kadar güvenli olmasından, rüzgarın yelken için uygunluğuna kadar her şey acemi denizcilerin bile yaşayabileceği sorunları bertaraf etmektedir. Geceleyeceğiniz koylar ise hafif meltem esintileri ile farklı bir havaya sahip. Bazı koylarda eski uygarlıklardan kalma tarihi kalıntılar var. Klopatra Hamamı en çok ilgi gören tarihi kalıntılar arasındadır.