Blog

Göcek Mavi Yolculuk

Mavi yolculuk için Göcek koy ve adalarını seçmek vazgeçemeyeceğiniz deneyim olacaktır. Göcek `in turkuaz sularını keşfederken zaman zaman dağ yamaçlarında veya sulara gömülmüş olan eski yapı kalıntıları arasında Likya tarihi yaşayacak ve rüzgarın, denizin, dağlardan gelen çam kokularının birlikte verdiği keyifle kendinizi bambaşka bir havanın içinde bulacaksınız. Göcek `te gezilebilecek fazla sayıda koy ve adalar var. Bunların birçoğunda doğal dalga kıranlar, tarihi yerler, gemi bağlama yerleri, küçük iskeleler ve yemek yiyebileceğiniz küçük restoranlar var. Konaklayacağınız koyların sessizliği, görülmesi gereken tarihsel yerler, özellikle Ege ile Akdeniz’in buluştuğu coğrafi yapının sahip olduğu ideal iklim, cezbedici turkuaz sular Göcek’te mavi yolculuğu özelleştirir. Mavi yolculuk süresince adaları keşfetmek için yanınızda spor ayakkabısı bulundurmanızda yarar var.

Mavi Yolculuğa Hazırlık

Mavi yolculuğa çıkan her yolcunun yurtiçi ise kimlikleri, yabancı misafirlerin ise pasaportları ve vizeleri yanlarında olmalıdır. Yolculuğa çıkan misafirlerin liman başkanlığından transitlog (seyir izni) almaları ve tur güzergahlarını daha önceden bildirmeleri gerekmektedir. Kabinde bavul yerleştirilmesi için ayrılan bölümleri kullanabilmeniz için bavulunuz, sporcu çantası diye tabir edilen, yumuşak bavullardan olmalıdır. Yatta; en az iki adet mayoya, güneş kremine, birkaç tane t-shirt, şorta, bayan konuklarımız için özellikle pareo (çünkü mayonuz-bikininiz bütün gün üstünüzde olacak), havluya, altı lastik olan terlik veya sandalete, koyların keşfi için bir çift spor ayakkabısına, güneş gözlüğüne, sivri sinekler için kovucu bir ilaca ihtiyacınız olacaktır. Mavi yolculuk öncesi alışverişinizi yapabileceğiniz tüm marketler, Göcek marinalarına çok yakın ve teknenize kadar ulaştırma hizmeti sağlamaktadırlar.

Mavi Yolculuk Serüveni

Göcek koyları arasında gezinirken, Likya dönemine ait kaya mezarları gözünüzden kaçmayacak. Göcek merkezine 8,4 Dm uzaklıkta bulunan Göbün koyu günlük tur teknelerinin terk ettiği saatlerde sakin bir koy. Burada da gemi bağlama yeri, bir restoran, tarihi yer ve dalgakıran var. Körfezdeki adaların en büyüğü, Tersane Adasıdır, bu adada eski Rum yerleşiminin kalıntıları görülmektedir. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var. Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Klopatra Hamamı’nda, iskelenin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var. Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi, küçük yassı adada hiçbir tesis yok. Yassıca adalarından en uçtaki adanın denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal, sığ havuz sebebiyle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yassıcalar `da, mehtap yakalamak mümkün. Göcek `e 10 dakika uzaklıkta bulunan Göcek Adası, Göcek merkezine en yakin plaj olduğundan, tekne turlarına çıkmak istemeyenlerin en önemli tercihi. Sabah saatlerinden aksam üstüne kadar, Göcek sahil bandından kalkan dolmuş tekneler, yolcuları bu adaya getirip götürüyorlar. Adada yiyecek içecek, wc, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis bulunuyor. Koyda kamp yapmak, gölgelik yapan ağaçların altında, sakin köşelere çekilip saatlerce dinlenmek mümkündür. Göcek merkezine 4,1 Dm uzaklıkta bulunan Boynuzbükü koyu, sadece Köyceğiz `den Fethiye `ye kadar olan bölgede yetişen Sığla ağaçları ile kaplıdır. Bu ağacın reçinesi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Burada, tatlı su ikmali yapan ve restoran hizmeti veren bir tesis bulunuyor. Göcek - Dalaman yolunun 13. kilometresinden sola sapan yol, yedi kilometre sonra Kille koyuna varıyor. Plajı çakıllı, sörf için uygun olan Kille koyuna arabayla ulaşım var. Taşyaka koyu, ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu `nun, bir mavi yolculuğu sırasında bu koydaki bir kayanın üzerine yaptığı resimden dolayı Bedri Rahmi koyu olarak ta biliniyor. Ayrıca, Göcek `e yakın olmasından dolayı da bu güzergâhın en popüler duraklarındandır. Bu koyda aksam yemeği yemek isteyenlerin, Göcek sahilinden Göcek Adası `na servisleri olan dolmuş teknelerden tutmaları gerekiyor. Karadan ulaşılabilen koylardan biri de Sarsala koyudur. Dalaman merkezini geçtikten ve Dalaman Havaalanı `na doğru ilerlerken Kapıkargın köyü tabelasından içeri sapıp yaklaşık 12 Kilometre gitmek gerekiyor. 20-25 dakikalık yolda etkileyici manzaralardan geçeceksiniz. Küçük Sarsala koyuna ise ancak tekneyle ulaşmak mümkün. Sarsala koyunda kumsal yoktur, denize girebileceğiniz bir iskele ile geç saatlere kadar açık, servisi ve yemekleri iyi bir restoran vardır.