Maps Marker Gocekonline Yatçılık Ltd. Göcek / Fethiye 48310

Göcek Koyları

Göcek Koyları ve Adalar


Birbirinden güzel 200 den fazla koy

Göcek Koy İsimleri

Göcek'ten açıldıktan sonra sırayla Göcek adası, Yassıca adaları, Zeytin adası, Tersane adası ve Domuz adası adında 5 adet ada bulunmaktadır. Yassıca adaları en büyüğü içinde küçük bir gölet olan bir kaç küçük adadan oluşmaktadır. Göcek koyları ve Göcek adaları arasında gezinirken, Likya dönemine ait kaya mezarları gözünüzden kaçmayacak. Göcek merkezine 8,4 Dm uzaklıkta bulunan Göbün koyu günlük tur teknelerinin terk ettiği saatlerde sakin bir koy. Burada da gemi bağlama yeri, bir restoran, tarihi yer ve dalgakıran var. Körfezdeki adaların en büyüğü, Tersane Adasıdır, bu adada eski Rum yerleşiminin kalıntıları görülmektedir. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var. Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Klopatra Hamamı’nda, iskelenin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var.Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi, küçük yassı adada hiçbir tesis yok. Yassıca adalarından en uçtaki adanın denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal, sığ havuz sebebiyle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yassıcalar `da, mehtap yakalamak mümkün. Göcek `e 10 dakika uzaklıkta bulunan Göcek Adası, Göcek merkezine en yakin plaj olduğundan, tekne turlarına çıkmak istemeyenlerin en önemli tercihi. Sabah saatlerinden aksam üstüne kadar, Göcek sahil bandından kalkan dolmuş tekneler, yolcuları bu adaya getirip götürüyorlar. Adada yiyecek içecek, wc, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis bulunuyor. Koyda kamp yapmak, gölgelik yapan ağaçların altında, sakin köşelere çekilip saatlerce dinlenmek mümkündür.


reklam

Göcek Koylarını Özel Tekne İle Gezmeye Ne Dersiniz?

Tekne Kiralama Hizmetleri

0 252 645 2645

En Çok Ziyaret Edilen Koylar


Göcek Adası

Göcek Adası

Göcek merkezine en yakın olan Göcek adası tertemiz denizi ve doğası ile sizi rahatlatacak. Ağaçlar eğilip denize dokunuyor o derece içiçe bir doğa düşünün işte bu göcek adası :). Adada bir işletme bulunuyor, buradan şezlong, şemsiye ve yeme içme ihtiyaçlarınızı görebiliyorsunuz. Adaya özel yatlarla uğramak dışında deniz taksi kullanarakta ulaşabilirsiniz.


Yassıca adaları

Yassıca Adaları

Fethiye körfezindeki Yassıca adaları küçük büyük bir kaç adadan oluşan zaman geçirmek ve demirlemek için en uygun yerlerden biridir. Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adalardan birinde küçük bir gölet vardır. Ada yürüyüş yapmak için çok uygundur. Yerli halkın çeşitli atıştırmalıkları satmak için açtıkları tezgahlar bulunmaktadır. Adalar arasında çeşitli yerlerde ani sığlıklar bulunduğundan dolayı bu bölgede yelkenli tekne ile dolaşırken dikkatli olunmalıdır.


Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu

Asıl adı Taşyaka olan bu koy 1974'te ünlü ressam Bedri Rahmi'nin koyu ziyaret etmesi ve burada bir kaya parçası üzerine bir eser işlemesi ile bu adı almıştır. Bedri Rahmi büyük bir taşın üzerine balık gibi görünen ama aslında içinde 6 tane hayvanı gizleyip tasvir ettiği bir sanat eseri bırakmıştır. Adaya kiralık tekneler yada 12 adalar turu ile gelip görme şansınız vardır. Göceğin en çok sevilen koylarından biridir.


Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamamı Koyu içinde batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların yer aldığı mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu koydur. Tarihe göre Mısır kraliçesi Kleopatranın Akdeniz kıyıları ziyaretinin birinde yakın arkadaşları ona bu hamamı yapıp hediye etmeye karar vermişler. Çünkü bu koyda sıcak su kaynağının olduğunu tespit etmişlerdir. Bu sıcak suyun cilt hastalığına iyi geldiğini ve Kleopatranın güzelliğininde buradan geldiği söylenenler arasındadır. Sabahın erken saatlerinde su durgun haldeyken batığın dibindeki kumulların hareket halinde olduğunu göreceksiniz. Bu durum hala daha az da olsa sıcak suyun olduğunu gösterir.


Tersane Adası

Tersane Adası

Göcek adaları arasında en büyük adadır. Osmanlı Devleti zamanından günümüze kadar tarihi kalıntılar gelmektedir. Ada kış limanı ve yaz limanı olaraktan iki bölümdür.Kış limanında tarihi kalıntılara daha çok rastlayabilirsiniz. Bizans döneminde denizcilerin sığınağı olan Kış limanı sakinleri Lozan antlaşmasının gereği mübade ile adayı terk edip Yunanistan’a göç ettirilmişlerdir. İmkanınız varsa muhakkak tekne kiralayıp bu adayı ziyaret ediniz.


Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü, Fethiye körfezinin batısında bulunan geniş bir koydur. Doğal dalgakırana sahip olduğundan deniz berrak ve dalgasızdır. Çam ağaçları ve günlük ağaçları ile kaplanan koyu keşfetmek için uygun yürüyüş alanlarına sahiptir. Koyda bir restoran bulunmaktadır.


Marti Koyu - Yavansu Koyu

Yavansu Koyu - Martı Koyu

Koya yanaşabileceğiniz ahşap bir iskele vardır. Koy adını dağdan gelen suyun kalitesinden almaktadır, sadece hayvanların içebileceği kalitede yavan tadından dolayı koya bu ad verilmiştir. Koyda hemen deniz kenarında yere işlenmiş bir martı sülieti vardır. Bu martı sülieti sebebiyle bu koya martı koyu yada martılı koy da denmektedir.


Göbün Koyu

Göbün Koyu

Küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin arasından girilir. Koy sık zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplıdır, asırlık zeytin ağaçlarına sık sık rastlayabilirsiniz. Koyun uç tarafında bazı kaya mezarları ve tarihi kalıntılar görebilirsiniz. Koyu tepeden seyretmek için zirveye kadar yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Tepeden mükemmel bir manzaraya sahiptir.


Killebükü Koyu

Killebükü Koyu

Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koydur. Koyla birlikte kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz. Tekne gezisinde Görülebilecek ve geceleyecek en güzel ve keyifli koylardan biri. Rüzgar ılık esiyor, güneşin batışı harika.


Sıralıbük Koyu

Sıralıbük Koyu

Göcek'in kuşkusuz en güzel koylarından Sıralıbük koyu aynı zamanda günlük tur teknelerininde uğrak noktası, tatlı su kaynağı ile tuzlu suyun buluştuğu bu berrak koyda dağ keçileri sularını içerken sizinde enfes bir şekilde serinlediği enfes koylardan biridir. Sahili çok taşlıklı olduğundan deniz ayakkabısı ile yüzelmesini tavsiye ederiz.


Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu

Domuz adası ile Tersane adası arasında kalan ve adını akvaryum gibi olmasından alan, berrak suyu sıcağı hiç hissettirmeyen esintisi, çam kokusu ile süper bir tatil koyudur. Tekneden balıkları izleme imkanı olan cam gibi tertemiz bir koy. 12 ada turu teknelerininde uğrak yerlerinden biri olan bu koy ayrıca en popüler koylardan biridir.


Cennet Koyu

Cennet Koyu

Yassıca adalarının hemen batı karşısında bulunan gözalıcı bir koy. Çam ağaçları gölgesinde denize girmenin keyfi gibisi yok, çok etkileyici bir doğası ve denizi var. Manzarasıyla Göcek koylarının güzelliklerine güzellik katıyor.


Merdivenli Koyu

Merdivenli Koyu

Deniz ve doğanın muhteşem birleşimi, kıyıdan patikayı kullanarak yukarı tırmanın tepede ki köyü mutlaka gezin görün pişman olmazsınız. Bu küçük köyü ziyaret ederek yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Koy çevresinde birçok doğal mağara bulunuyor.