Blog

Göcek Koyları ve Göcek Adaları

Göcek koyları ve Göcek adaları arasında gezinirken, Likya dönemine ait kaya mezarları gözünüzden kaçmayacak. Göcek merkezine 8,4 Dm uzaklıkta bulunan Göbün koyu günlük tur teknelerinin terk ettiği saatlerde sakin bir koy. Burada da gemi bağlama yeri, bir restoran, tarihi yer ve dalgakıran var. Körfezdeki adaların en büyüğü, Tersane Adasıdır, bu adada eski Rum yerleşiminin kalıntıları görülmektedir. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var. Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Klopatra Hamamı’nda, iskelenin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var. Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi, küçük yassı adada hiçbir tesis yok. Yassıca adalarından en uçtaki adanın denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal, sığ havuz sebebiyle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yassıcalar `da, mehtap yakalamak mümkün. Göcek `e 10 dakika uzaklıkta bulunan Göcek Adası, Göcek merkezine en yakin plaj olduğundan, tekne turlarına çıkmak istemeyenlerin en önemli tercihi. Sabah saatlerinden aksam üstüne kadar, Göcek sahil bandından kalkan dolmuş tekneler, yolcuları bu adaya getirip götürüyorlar. Adada yiyecek içecek, wc, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis bulunuyor. Koyda kamp yapmak, gölgelik yapan ağaçların altında, sakin köşelere çekilip saatlerce dinlenmek mümkündür.

Göcek Koyları

Göcek koy ve adaları ve yat turu ile gezebileceğiniz diğer yerlerin isimleri şöyledir. Göcek Adası, Gemiler adası, Gemiler Koyu, Yeşilköy Limanı, Kaş, Tersane Adası, Kale, Fenerli, Almanlı koyu, Demre, Gökkaya Limanı, Kekova, Kalkan, Turunç Pınarı, Samanlık koyu, Cleopatra hamamı, Ekincik koyu, Turunç Bükü, Cennet Adası, Marmaris Limanı, Kumlubük , oyu, Semizce Koyu, Ağ limanı, Göbün Koyu, Bedri Rahmi/Sarsala koyu, Yassıca Adalar, Dalyan, Kauonos, Yunan Adası, Rodos Adası, Simi Adası, Bedir Adası, Finike, Çavuş Limanı, Cineviz, Tekirova, Kemer, Taşkaya Koyu, Kapıdağ, Karacaören, Kelebekler Vadisi, Baba Adası, Batık Koyu, Batıkkaya Koyu, Dip Koyu, Hamam koyu, Kaunos, Kızılkum, Bozburun, Selimiye Adası,
Selimiye koyları, Hisarönü, Datça, Palamut Bükü, Knidos, Gökova, İngiliz Limanı, Ören Koyu, Karaada, Akvaryum koyu, Gümbet koyu, Kos Adası, İnceburun, Serçe Limanı, Boynuzbükü, Taşyaka koyu, Büyükağa, Dişibilmez koyu, Kadırga, Bozukkale, Fethiye, Beştaş Limanı, Bayındır Limanı, Wood House Bay, Üçağız Limanı, Karaloz.

Yassıca Adaları

Fethiye körfezindeki Yassıca adaları zaman geçirmek ve demirlemek için en uygun yerlerden biridir. Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adalardan birinde küçük bir gölet vardır.

Bedri Rahmi Koyu

Asıl adı Taşyaka olan bu koy 1974’te Bedri Rahmi’nin koyu ziyaret etmesi ile bu adı almıştır. Bedri Rahmi büyük bir taşın üzerine balık gibi görünen ama aslında içinde 6 tane hayvanı gizleyip tasvir ettiği bir sanat eseri bırakmıştır. Adaya kiralık tekneler yada 12 adalar turu ile gelip görme şansınız vardır.

Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamamı Koyu içinde batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların yer aldığı mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu koydur. Tarihe göre Mısır kraliçesi Kleopatranın Akdeniz kıyıları ziyaretinin birinde yakın arkadaşları ona bu hamamı yapıp hediye etmeye karar vermişler. Çünkü bu koyda sıcak su kaynağının olduğunu tespit etmişlerdir. Bu sıcak suyun cilt hastalığına iyi geldiğini ve Kleopatranın güzelliğininde buradan geldiği söylenenler arasındadır.
Sabahın erken saatlerinde su durgun haldeyken batığın dibindeki kumulların hareket halinde olduğunu göreceksiniz. Bu durum hala daha az da olsa sıcak suyun olduğunu gösterir.

Tersane Adası

Göcek adaları arasında en büyük adadır. Osmanlı Devleti zamanından günümüze kadar tarihi kalıntılar gelmektedir. Ada kış limanı ve yaz limanı olaraktan iki bölümdür.Kış limanında tarihi kalıntılara daha çok rastlayabilirsiniz. Bizans döneminde denizcilerin sığınağı olan Kış limanı sakinleri Lozan antlaşmasının gereği mübade ile adayı terk edip Yunanistan’a göç ettirilmişlerdir. İmkanınız varsa muhakkak tekne kiralayıp bu adayı ziyaret ediniz.

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü, Fethiye körfezinin batısında bulunan geniş bir koydur. Çam ağaçları ve günlük ağaçları ile kaplanan koy bölgeyi keşfetmek isteyenler için uygun yürüyüş alanıdır.

Yavansu Koyu

Koya yanaşabileceğiniz ahşap bir iskele vardır. Koy`un adı dağdan gelen suyun kalitesidir, sadece hayvanların içebileceği kalitede yavan tadından dolayı koya bu ad verilmiştir.

Göbün Koyu

Küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin arasından girilir. Koy sık zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplıdır. Koyun uç tarafında bazı kaya mezarları ve tarihi kalıntılar görebilirsiniz.

Killebükü

Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koydur. Koyla birlikte kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz.