Marmaris; Gulet Ayrıcalığı

İlçeye bağlı Bozburun, gulet imalatının ülkemizde zirvesinde bulunuyor. Ekim sonunda düzenlenen gulet festivali sayesinde binlerce tekne severin buluştuğu organizasyon görülmeye değer türden. Marmaris hali hazırda Türkiye’nin gece hayatı ve deniz turizminin şüphesiz en önde gelen ilçelerinden. Gulet seçenekleri, gelişen teknolojiyle birlikte hem konaklama kapasitesi hem de teknolojik imkânlarıyla artık üst seviyelere gelmiş durumda. Lüks bir motoryatla neredeyse aynı imkânlara sahip guletler geleneksel ahşap yapısı ve geniş güverteleriyle kalabalık bir grupla da kolaylıkla tatil yapabildiğiniz, dilediğinizde yelken açma fırsatını da size sunan, mavi yolculuk için son yılların en doğru tercihlerinden biri.

Rüyalarınızdaki Tatil

Birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan Marmaris, kusursuz bir liman şehri. Antik Karya bölgesinin tüm güzelliklerini silüetinde ve doğasında hissedebileceğiniz, turizm adına her geçen gün daha iyi bir noktaya gelmek üzerine hizmet kalitesini artırdığı ve denizciliğin baştan sona tüm ayrıntılarına kolaylıkla erişebileceğiniz coğrafya, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için sizi bekliyor. Fethiye, Göcek, Bodrum, komşu Yunan Adaları ve Hisarönü gibi eşsiz mavi yolculuk noktalarına guletle yapacağınız yolculuklar unutması güç, muhteşem anılara dönüşecek. Marmaris’te mutlaka görmeniz gereken koyları şu şekilde sıralayabiliriz;

Çiftlik koyu

Temiz ve berrak denizi, iri taneli kumsalıyla Marmaris’in en güzel koylarından biridir. Yılın 12 ayında muhteşem manzaralarla karşılaşabileceğimiz koyun kayalık alt yapısı sayesinde deniz altı popülasyonu oldukça yüksektir. Bu yüzden dalış turları ve günübirlik teknelerin uğrak noktaları arasında yer alır.

Turunç Koyu

Bir balıkçı kasabası olan Turunç, son dönemlerde mavi yolculuk tatilcileri için sağladığı kolaylıklarla sıklıkla tercih edilen bir başka koy olarak karşımıza çıkıyor. Mavi bayraklı plajı tertemiz kumsalıyla uzanan sahil şeridinde çok sayıda kafe ve restoranın da yer aldığı bölgede yöre halkına ait organik bir Pazar alanı da bulunuyor. Tamamen yöre halkının üretimi olan süt ürünleri ve bitkisel birçok ürüne kolaylıkla erişebilirsiniz.

Amos Koyu

Turunç beldesine bağlı koy Roma’nın eski yerleşim alanlarından biri. Antik kalıntılara fazlasıyla rastlayabileceğiniz, güzel yürüyüş yollarının bulunduğu koyun bir diğer özelliği yüzlerce farklı renkte taşın olmasıdır. Çoğu ziyaretçi bu taşları anı olarak toplarlar. Bu bölge de kayalık bir yapıya sahip olduğundan dalış için tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. 

Kumlubük Koyu

Trekking ve su sporlarının en yoğun olduğu koylardan biridir. Karayoluyla da ulaşımın mümkün olduğu koy Marmaris’in en popüler koylarından biridir. Mavi Yolculuk rotalarına sıklıkla dahil edilir.

Gebekse Koyu

Çakıldan plaja sahip koyda deniz gözlükleriyle denizin altını izlemek çok keyiflidir. Karayolu ulaşımının olmadığı koy diğer koylara oranla çok daha sakindir. Doğal güzelliklerin daha iyi korunduğu ve denizinde mavinin her tonuna rastlayabileceğiniz harika koylardan biridir.

Bördübet Koyu (Kuş Cenneti)

Birçok yerli-yabancı turistin merakla gittiği koydur. 1. Dünya savaşında koya sığınan İngiliz savaş gemisi mürettebatının “bird the bed”(kuş yatağı) ismini verdiği koyda yüzlerce farklı kuş türü barınmaktadır. Tamamıyla bir doğa harikası koyun içinde bulunnan nehirde su sporları ve karasında muhteşem yürüyüşler yapabileceğiniz patikalar bulunur.