Tekne Tatillerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bir tekne kiralayarak başladığınız bu harika mavi yolculukların sorunsuz bir şekilde sonuçlanması için yapmanız gereken aslında çok basit bazı kurallar vardır. Öncelikle teknenizde mürettebatın koyduğu kurallara kesinlikle riayet etmelisiniz. Onun dışında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz.

Planlama

Yolculuk öncesi rota ve etkinlikleriniz için plan yapmanız bir sürpriz yaşamamanız için oldukça önemlidir. Kumanyanızı ve ihtiyaçlarınızı belirlemiş bir şekilde başladığınızda mental olarak daha rahat hissetmenizi sağlar. Konaklama yapacağınız koylardan gündüzleri vakit geçireceğiniz her alana acenteniz ya da kaptanınızla iletişim halinde de yürütebileceğiniz bir süreçtir. Zamanlama problemlerini de ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Mümkün olduğunca az eşya

doğru eşya seçimi
doğru eşya seçimi

Tekne kamaralarındaki dolapların boyutları küçüktür. Çok eşya getirip teknede taşımanız mümkün olsa da ayakaltında duran eşyalar bir noktada sinir bozar. Gerekli ihtiyaçlarınız olan mayo, havlu, şort, tişört ve gece soğuk olma ihtimali için de getireceğiniz uzun kollularınız tekne tatili için oldukça yeterli maddelerdir. Valizler yerine katlanabilir çantaları tercih etmek de gayet iyi bir tercih olacaktır.

Güneş

güneş önlemi
güneş önlemi

Güneş tekne tatilimizin en güzel ögelerinden biri. Saymakla bitmeyecek faydaları ve sağladığı D vitamini sayesinde ne kadar özel bir yeri olsa da aramızdaki ilişki biraz daha dikkatli olmamız gereken türden. Güneş kremlerimiz, gözlüklerimiz, şapkalarımız tatilimiz boyunca yanımızdan ayırmamamız gereken eşyalar olabilir. Altında geçirdiğimiz süreyi de fazla uzatırsak sonuçları biraz üzücü olabilir.

Su tüketimi

dikkatli sıvı tüketimi
dikkatli sıvı tüketimi

Zamanınızın çoğunu denizde geçireceğiniz bu süreçte gerek yanınızda bulunan içme suyunu gerekse teknenizin tankında bulunan tatlı suyu kontrollü kullanmalısınız. Bazı zamanlar depolarınızı doldurabileceğiniz koylardan uzakta olmanız söz konusu olabilir. Tekneye binmeden önce su kullanımıyla ilgili kaptanınız da size gerekli uyarıları yapacaktır. Sahip olduğunuz su miktarı ve geçireceğiniz süreyi iyi hesaplamanız sizin için gayet önemlidir.

İlkyardım seti

Mavi yolculuk için kiralanan teknelerin çoğunda ilkyardım seti vardır. Ancak çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. İçeriğinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemelerin varlığından emin olun. Günlük hayatta başımıza gelebilecek her türlü kaza teknelerde de başımıza gelebilir. Doğayla iç içe geçireceğimiz bu süre zarfında arı sokmaları sinek ısırıkları gibi şeylerle de karşılaşabiliriz. Alerjik reaksiyonlar için ihtiyaç duyabileceğimiz tıbbi malzemelerin yanı sıra sargı bezi oksijenli su gibi acil kompres gerektiren durumlarda ihtiyacımız olabilecek ürünlerin bulunmasına özen gösterin. 


Bunlara ek olarak belirteceğimiz küçük uyarılar da yolculuğunuzun tamamen keyifli sürmesi için çok değerlidir.

a.       Değerli eşyalarınızı her ihtimal için kaptanınıza teslim edin.

b.       Hareket halindeki tekneden asla denize atlamayın.

c.       Hem yangın ihtimali hem de temizlik için kabin kapılarını kilitli tutmayın

d.       Güvenliğiniz için halatlara, pervaneye, zemin kapılarına fiziksel temasta bulunmayın.

e.       Özellikle tuvalete tuvalet kağıdı ve yabancı madde atmayın.

f.        Hareket halindeyken içeride eşyalarınızın ıslanmaması için lombozların kapalı olduğundan emin olun.