Tekne Tipleri

Mavi yolculuk için tekne kiralamaya karar verdiğinizde eğer ilk kez gerçekleştiriyorsanız bilmeniz gereken 3 tekne tipinin bu seyahatlerde kullanıldığı. Yelkenliler, motoryatlar ve guletler mavi turların vazgeçilmez tekneleri. Yelkenlilerin bir türü olan katamaran ise son yılların en çok tercih edilen tekne türleri arasında. Her biri belli başlı özellikleri ve kiralama opsiyonlarıyla birbirinden ayrılır. Sonrasında bu tekneler de kendi içlerinde kabin sayıları, büyüklükleri ve ekstra özellikleriyle farklıdırlar.

Motoryatlar

Lüks motoryat
Lüks motoryat

Lüks ve konfor anlayışıyla mavi yolculukların en hızlı tekneleridir. Vaktiniz kısıtlı ve ulaşmak istediğiniz koyların sayısı fazlaysa bir motoryat tercih etmelisiniz. Yasal olarak en az bir gemici ve bir kaptanla birlikte kiralanan motoryatlarda deniz ve güneşin keyfini rahatlıkla sürebilirsiniz. Temizlik ve yemek gibi konular profesyonel personeller tarafından en iyi şekilde organize edilir. Kabin sayısı ve güverte genişliği konusunda da seçenekleri oldukça fazladır. Ayrıca diğer teknelere oranla günlük kiralama avantajıyla da ön plana çıkarlar.

Guletler

Gulet
Gulet

Türkiye’de mavi yolculuğun tarihine öncülük eden ahşap geniş güverteleriyle oldukça yeterli bir hareket alanı sağlayan guletler özellikle kalabalık gruplar için en elverişli teknelerdir. Aynı şekilde kaptan ve mürettebatla birlikte kiralanması mecburidir. Tatilinizi en verimli geçireceğiniz mavi yolculuk teknesi olduğunu söyleyebiliriz. En az haftalık olarak kiralanan guletler için mavi yolculuk rotalarından seçebileceğiniz çok sayıda seyir planı dışında kaptanınız ya da acentenizle de bir plan oluşturabilirsiniz. 

Yelkenliler

Yelkenli
Yelkenli

Denizci belgenizle araba kiralamak kadar basittir yelkenli kiralamak. Türkiye’de mavi yolculuk rotalarının çoğunda düzenli esen rüzgarlar sayesinde yelken açma ihtimaliniz vardır. Bu yüzden neredeyse en ekonomik kiralama seçeneği olan yelkenli kiralama sayesinde de doğayla baş başa bir tatil geçirebilirsiniz. Yelkenliler denizcilik adına birçok tecrübeyi edinebileceğiniz neredeyse diğer tüm teknelerle aynı donanıma sahip teknelerdir. Ancak kiralama seçeneği olarak bu tekneler de haftalık olarak kiralanır.

Katamaranlar

Katamaran
Katamaran

İki gövdenin birleşiminden oluşan katamaranlar da bir yelkenli türüdür ve mürettebatsız kiralanabilir. Ancak dilerseniz kaptan ve mürettebat dahil edebilirsiniz. Kişi sayısı fazla tekne tatilleriniz için son derece elverişlidir. Geniş salonu ve çoklu kamara seçeneğiyle son yılların en popüler mavir tur teknesi olduğunu söyleyebiliriz. Sarsıntının az hissedildiği ve draftın kısa olmasından kaynaklı sürat bakımından da son derece iyi olan bu yelkenli tekneler mavi yolculukların en keyifli tekneleri arasında.