Yelkenli Markaları ve Modelleri

Denizcilik tarihinin en başından başlarsak rüzgar ve kürekler deniz araçlarının itiş için ilk iki kuvvetlerini oluşturmaktadır. Yelkenli tekneler temel olarak dört ana parçadan meydana gelse de teknolojinin ilerleyişi ve insanların teknelerden beklentisine göre sürekli değişim gösteren belli başlı özellikleriyle çok farklı türler ortaya çıkmıştır. Gövde, arma, omurga ve dümenin yer aldığı tekneler genelde yelkenli için ihtiyaç duyulan ana maddelere sahiptir diyebiliriz. Dünyanın bildiği bazı yelkenli marka ve modellerini inceleyecek olursak;

Bavaria

Alman mühendisliğinin bir ürünü olan Bavaria yelkenlileri köklü ve başarılı bir geleneğin benzersiz örneklerinden. Günümüz teknolojisi ve deneyimin bir araya gelerek ortaya çıkardığı marka farklı zevklere hitap eden farklı modelleriyle her geçen yıl daha iyi bir noktaya geliyor.

Bavaria Cruiser 34

Bavaria Cruiser 34
Bavaria Cruiser 34

Küçük teknelerin de güvenli olarak yelken açabileceklerinin bir kanıtı olan Cruiser 34, güverte altında 6 kişinin kalabileceği tam donanımlı bir teknedir. XXL kokpit alanı bulunan yelkenliler oldukça fazla ferahlık sağlar. 

Bavaria Cruiser 37

Bavaria Cruiser 37 / Dış Görüntü
Bavaria Cruiser 37 / Dış Görüntü

Hem sportif hem de konforlu bir yolculuk için Cruiser 37 ler denizcilerin en sevdiği yat türlerinden biridir. İki tür tasarımı olan teknenin 3 kabinli versiyonunda 6 kişi kalabilir. Görüntüsü ve seyir özellikleriyle son derece şık ve konforludur.

Jeanneau

Yelkenli ve motorlu teknelerinin ihtişamlı görüntüsüyle jeanneau dünyaca ünlü mimarlar ve mühendislerle muhteşem araçların imzasını taşıyor. Yelkenli sınıfındaki Sun Fast, Sun Odyssey türleri en çok bilinen yelkenli tekneler. Manevrası oldukça kolay ve hızlı olan bu yelkenlilerin kontrollere çok hızlı tepki vererek güvenlik konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.  İyi bir deniz tutuşuna sahip jeannneaular son yılların popüler yelkenlileri arasında.

Sun Odyssey 349

Sun Odyssey 349 / Dış Görüntü
Sun Odyssey 349 / Dış Görüntü

Saf hatlarının yanı sıra cömert iç hacmi ve davetkar kokpiti ile Marc Lombardın tasarladığı 349 serisi performans güven ve konforun bir arada bulunduğu muhteşem bir birleşim. Dengeli ve kolay kullanımıyla son derece güzel bir yelkenlidir.

Sun Odyssey 410

Sun Odyssey 410 / Dış Görüntü
Sun Odyssey 410 / Dış Görüntü

Güçlü bir gövdeye sahip olan 410 serisi engelsiz yan güverteye sahiptir. Doğrudan kokpitten kontrol edilebilen merkezi vinçleri sayesinde, güvenlik konusunda ekstra değerli. Yelken erişiminin en kolay olduğu teknelerden biri olan Sun Odyssey 410 bu serinin en güvenli teknelerinden.

Sun Fast 3300

Sun Fast 3300 / Dış Görüntü
Sun Fast 3300 / Dış Görüntü

İnfüzyon Kalıplama işlemi kullanılarak üretilen Sun Fast 3300 ağırlık azaltma ve esnekliğiyle ön plana çıkıyor. Hafif, güçlü gövde ve ikiz dümeniyle düz omurgası sayesinde tüm deniz koşullarına uyum sağlayabilen hızlı ve dengeli bir yelkenlidir.

Sun Fast 3600

Sun Fast 3600
Sun Fast 3600

Çift elli ve mürettebatlı tekne yarışları için tamamen uygun olan  3600, vakumlu reçine infüzyonunun son gelişmeleriyle üretilmiş sağlam bir gövde, kurşun omurgasıyla hafif ve sert çenesiyle hız ve denge konusunda oldukça başarılıdır.

Dufour

60 yılı aşkındır yelkenli tekne üretiminin dünya üzerinde büyük bir kısmını üstlenen marka, huzur ve keyif için tasarımlarını her yıl daha iyi bir noktaya taşıyor. Karakteristik olarak Dufourlar kendi çizgilerine sahip tekneleriyle denizlerde bir kimliğe sahipler. Zarif ve konforlu bu yelkenliler de denizlerde sıklıkla karşılaştığımız modeller arasında.

Dufour 310

Dufour 310 / Dış Görüntü
Dufour 310 / Dış Görüntü

Yelkenciliğe başlamanın en güzel ve en güvenli yollarından biri olabilir Dufour 310. Küçük ve güvenli olan bu model performansı ve konforu yaşamak için son derece yeterli donanıma sahip. Büyük modellerinin sahip olduğu tüm özelliklere sahip.

Dufour 430

Dufour 430 / Dış Görüntü
Dufour 430 / Dış Görüntü

Denge konusunda ileri seviyede başarılı bir model olan 430 çok zarif bir görüntüye sahip. Zarif görüntüsü birinci sınıf ekipmanlarıyla çok keyifli seyirler yapabileceğiniz eksiksiz bir yelkenlidir.

Dufour 56

Dufour 56 / Dış Görüntü
Dufour 56 / Dış Görüntü

Uzun deniz yolculukları için hazırlanana dufour 56 hızlı ve manevra kabiliyeti çok yüksek bir yelkenlidir. Vinç ve makaralar dümen konsollarıyla çok kolay hareket ettirebileceğiniz şekilde dizayn edildiğinden kullanımı oldukça basittir. Rafine bir tasarımla lüks ve konfor için son derece güzeldir.

Dufour 61

Dufour 61 / Dış Görüntü
Dufour 61 / Dış Görüntü

Kolaylık ve performansın aynı vücutta birleştiği bu yelkenli mavi yolculukların en sevilen yelkenlilerinden biri. Basit kullanım, güçlü bir manevra kabiliyetiyle tamamen lüks olan bu tekneye entegre edilmiş ve yelkenciler için tüm ayrıntılar düşünülerek üretilmiştir.

Bali

Panaromik dinlenme alanıyla Bali katamaran serisi yelkenliler arasında kendine ait bir forma sahiptir. Geniş açılan sürgülü kapısı, güneşlenme alanlarıyla takdir edilecek türden teknelerdir.

Bali 4.1

Bali 4.1 / Dış Görüntü
Bali 4.1 / Dış Görüntü

Ergonomik bir yaşam alanına sahip olan 4.1 devrim niteliğinde bir teknedir. İki arka eteğindeki geniş birleşimiyle güzel bir platforma sahip olan katamaranlar kullanıcılar için büyük kolaylıklar ve daha ferah bir ortam sunuyor.

Bali 4.4

Bali 4.4 / Dış Görüntü
Bali 4.4 / Dış Görüntü

İlk bakışta tanıyacağınız türden bir teknedir. Catana Group tarafından imzalanan tüm yenilikleri içinde taşır.

  • Salon ve güneşlenme alanlı sert ön kokpit,

  • Traversleri geniş koltuk ve kilitli dolaplarla birleştiren platform,
  • Büyük sürgülü Bali kapısı,

  • Ön kokpite iç erişim,

  • Üst tavanda panaromik dinlenme alanı ve tüm taraflardan erişim imkanı,

  • Catana tasarımı dolayısıyla son olarak güvenlik ve performans en iyi şekildedir. 

Bali 5.4

Bali 5.4 / Dış Görüntü
Bali 5.4 / Dış Görüntü

Tamamen karakterize bir teknedir. İki arka eteği geniş bank ve sandıklarla birleştiren yeni platform diğerlerinden farkı olarak ortaya çıkar.

Beneteau

BENETEAU 130 yıldan uzun süredir geniş bir yelpazeye hitap eden yüksek performanslı, sağlam ve çevre dostu tekneler geliştirmek üzere yaratıcı çözümler araştırmaktadır. Yeni malzemelerin kullanımı ve hayata geçirilmesinde öncü olan AR-GE mühendisleri ve teknisyenleri sürekli ilerleme ve gelişme üzerine çalışmaktadır. Gittikçe artan tasarım, kullanışlılık ve kalite taleplerini karşılayan teknolojiyi geliştirmektedirler. Beneteau tasarım ofisinde yeni bir projenin başlamasından teknelerin teslimatına kadar geçen tüm süreçte, zeki bir yaşam döngüsü yönetim çözümü olan Product Lifecycle Management’la yol almaktadır, bu sayede karmaşık sorunların yönetimi mümkün olmaktadır. Tüm oyuncular tarafından paylaşılan eşsiz ve güvenli bu bilgi kaynağı şirketin performansını büyük ölçüde artırarak, kısa bir zaman sürecinde çok daha güvenilir ve rekabetçi tekneler üretmesine ve geliştirmesine imkan sağlamaktadır. Kadın ve erkek nesilleri ahşap ve iyi işçilik aşkıyla, yaklaşık 40 yıl boyunca Beneteau’nun doğramacılık atölyelerinde başarılı oldular. Çağdaş ve özenli bir şekilde bir zanaat organizasyonunu, mesleğin asaletini ve engin uzmanlığını koruyarak sanayi organizasyonuna dönüştürdüler. 27.000 m² ahşap doğramacılık atölyesinde, masa ve kapılar, merdiven basamakları ve mobilyalar, masa yalpalığı ve diğer dekoratif parçalar şekillendirildi, boyandı ve cilalandı, her teknenin iç mekanı zarafet ve şıklıkla bezendi. Markanın müşterilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunmaya odaklanan Beneteau’nun doğramacılık atölyesi son yıllarda yenilenerek, tekne modeline göre çeşitli ahşap türleri ve yeni cilalar (kapalı gözenek, açık gözenek, çok parlak, lake, fırçalanmış, soft touch) sunmaktadır. Vendée’de yer alan atölye kontrplak ve masif ahşap üretiminde olduğu kadar kalıp ahşap yapımında da yıllara dayalı bilgi birikimiyle bilinir ve Birleşik Devletler dahil tüm Beneteau üretim tesislerine tedarik sağlamaktadır. Bugün Avrupa’nın en büyük doğramacılık merkezidir. Beneteau tekne sahiplerine güven ve iç rahatlığını garanti etmek için mümkün olan her şeyi yapabilmek amacıyla, ürün ve süreçlerinde sürekli kalite geliştirme dinamiği içindedir.

Oceanis 30.1

Oceanis 30.1 / Dış Görüntü
Oceanis 30.1 / Dış Görüntü

Güçlü, küçük ve akıllı tekne tüm sularda sorunsuz bir yolculuk için eksiksizdir.

Oceanis 35.1

Oceanis 35.1 / Dış Görüntü
Oceanis 35.1 / Dış Görüntü

Serinin önceki modellerinin çizgisinden hiç çıkmadan dizayn edilen teknede iç ve dış mekanlar farklı ele alınmış ve zarif bir görünüm ön plana çıkıyor. Konfor ve performans açısından son derece güzeldir. 

Oceanis 46.1

Oceanis 46.1 / Dış Görüntü
Oceanis 46.1 / Dış Görüntü

Zekice tasarlanmış özellikleri, zerafet ve konforun vücut bulduğu ve kullanımındaki kolaylığıyla çok değerli bir yelkenlidir.

Oceanis 51.1

Oceanis 51.1 / Dış Görüntü
Oceanis 51.1 / Dış Görüntü

Keskin hatları ve çeneli gövdesiyle ön plana çıkan bu serinin en güzel tasarımlanan bölgesi şık ve zarif güverteleridir. Mevcut özelleştirmeleriyle 700 farklı kombinasyon dan biri sizin için tasarlanabiliyor.