Mavi Yolculuk Aktiviteleri

Tekne tatilleri zamanınızın çoğunu deniz üzerinde gerçekleştirdiğiniz bir tatil türü. Fakat bu sebepten sıkılacağını düşünenler fazlasıyla yanılıyor. Çünkü kiralanan tekne içindeki faaliyetlerin yanı sıra birçok koy ve karada kendilerini bekleyen onlarca aktivite var. Mavi tur rotaları üzerinde bulunan koylardaki işletmeler, dağ yolları, spor tesisleri, her biri gününüzü aktif ve eğlenceli hale getirmek için özellikle sektörün ileri bir noktaya geldiği şu günlerde en iyi şekilde dizayn edilmiş durumdalar. Başlıklarla değerlendirdiğimiz aktiviteler ise şu şekilde;

Dalışlar

Mavi turda dalış
Mavi turda dalış

Canlı çeşitliliğinin çok olduğu renkli deniz altı dünyasının içinde geçireceğiniz süreler kesinlikle tatilinizin en güzel hatıralarından biri olacaktır. Birçok koy ya da merkezde kısa bir eğitimle katılabileceğiniz dalış aktiviteleri var. Dâhil olabileceğiniz bu organizasyonlar sayesinde en doğru dalış noktalarını da keşfetme şansını yakalarsınız.  Mavi yolculuk süresince yapabileceğiniz en güzel faaliyetlerden biri olan dalışlarınız esnasında şanslıysanız görebileceğiniz bazı deniz canlıları için eğitmenlere ya da kaptanınıza danışarak rotanıza yeni duraklar ekleyebilirsiniz.

Spor

Banana
Banana

Birçok koyda hazır vaziyette bekleyen spor tesisleri bulunmadığı koylara da istediğiniz an istediğiniz ürünlerle gelebiliyor. Ayrıca tekne kiralama sürecinde de belirleyebileceğiniz koşullarda teknenizde de yapabileceğiniz bazı sporların araçları olabiliyor. Kürek sörfü, jet ski, banana, kano, wake board gibi su sporları aktif ve eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz imkânlardan sadece bir kaçı. Kendinizi aynı zamanda formda hissetmenizi sağlayan su sporları için öncesinde acentenizle iletişime geçmenizde fayda var. Çünkü bu tür faaliyetler ekstra ücretlendirme gerektirebiliyor.

Kara Turları

Rafting
Rafting

Mavi yolculuk rotalarınızın çoğu aynı zamanda turizm faaliyetlerini içeren etkinliklerin organize edildiği yerlerden oluşur. Bu yerlerin doğasıyla ve tarihiyle bu tür aktivitelere fazlasıyla elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Safari ile keşfedebileceğiniz onlarca doğal ormanın, raftinglerle salgılayacağınız adrenalinin, antik kentlerde tüm ihtişamıyla geçmişten günümüze ulaşmış eserlerin verdiği ilhamın üzerimizde olumlu etkiler bırakacağı şüphesizdir. Mavi tur öncesinde yapacağınız küçük bir araştırma ile planlarınızı bu bağlamda önceden değerlendirmiş olmak, seyahatinize farklı renkler kazandıracaktır.

Trekking

Ölüdeniz'de trekking
Ölüdeniz'de trekking

Mavi yolculuk rotalarında yer alan koyların neredeyse tümünde yürüyüşleriniz için elverişli patikalar bulunur. Bu patikalar sizi kimi zaman içerisinde doğal ürünlerin bulunduğu küçük bir köye, bazen muhteşem bir manzaranın bulunduğu bir tepeciğe, kimi zaman da geçmişten günümüze uzanmış tarihi bir yapının hemen önüne getiriverir. Sağlığınız için de bu yürüyüşler oldukça değerlidir. Oksijenin ve doğanın kalabalık tatil yerlerinden uzakta kuş sesleri ve muhteşem manzaralarla sunulduğu bu ortamı bir alışkanlık edinmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Balıkçılık

Heyecanlı bekleyiş
Heyecanlı bekleyiş

Mavi turlarda en sık yapılan ve en eğlenceli aktivitelerin başında geliyor desek yanlış olmaz. Özellikle balık popülasyonunun yüksek olduğu koylarda genelde tüm teknelerde bulunan oltalarınızla keyifle gerçekleştireceğiniz balıkçılık için ayrıca düzenlenen daha profesyonel balık turlarına da dâhil olabilirsiniz. Ancak şunu da söylemek gerekiyor ki tuttuğunuz balığı akşam sofranıza taze taze dâhil etmek yemeğinizin tadını da bir seviye artırıyor. Birçok farklı yöntemi olan balıkçılık her tecrübenizde bu konudaki becerilerinize bir yenisini ekleme fırsatını da size sunuyor.

Fotoğraf Çekimi

Gün batımında fotoğraf
Gün batımında fotoğraf

Gününüzün başından sonuna ve hatta geceleri bile yüzlerce güzel karenin gözümüze sürekli iliştiği bu muhteşem anları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi ya da telefonunuzu hazır bulundurun. Çünkü bunca renk cümbüşünün yaşandığı birbirinden güzel manzaraların, gün doğumları ve gün batımları gibi her defasında başka koylarda başka açılarla karşılayacağınız bu muhteşem anları başkalarıyla paylaşmanın ve kendinizi bu konuda geliştirmenin en güzel mutfağında olabilirsiniz. Farklı kompozisyon denemelerinizle fotoğrafçılık alanında kendinizi daha profesyonel hissedeceğiniz tatil türüdür mavi yolculuklar.