Maps Marker Gocekonline Yatçılık Ltd. Göcek / Fethiye 48310

Göcek Çevresi ve Gezilecek Yerler

Göcek Çevresi ve Gezilecek Yerler


Birçok gezilecek yere yakınlığı sebebiyle Göcek tercih sebebidir.

Göcek diğer tatil bölgelerine göre tercih sebebiniz olacak birçok avantaja sahiptir. Yat turizminin hakim olduğu Göcek`te coğrafi yapı, denizlerin güvenli oluşu, rüzgar ve dalgaların yatçılık için uygunluğu, tarih kalıntıları ve coğrafi yapının sahip olduğu ideal iklim, bölgeye dünya üzerinde önemli bir ün sağlamıştır.


Gemiler Adası

Gemiler Adası

Ulaşımı teknelerle sağlanan ada üzerinde M.S. 5-11. yüzyıllar arası yapılmış Bizans dönemine ait kilise, şapel sivil yapı kalıntıları bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden biri olması nedeni ile önem taşımaktadır. St. Nicolas olarak da bilinen ada, Mavi Tur teknelerinin uğrak yeridir.

Yol Tarifi


Letoon Antik Tiyatrosu

Letoon Antik Tiyatrosu

Göcek 'e 85 km. uzaklıkta, Likya Federe Birliğinin dinsel merkezidir. Tanrıça Leto, Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon`a adanmış 3 tapınağı ile ünlüdür. Arkeoloji kazıları 1962 yılından bu yana sürdürülen Letoon`da bölgenin erken Hıristiyanlık dönemine ilişkin kiliseleri de ortaya çıkartılmıştır.

Yol Tarifi


Tlos

Tlos

Göcek 'e 60 km. uzaklıktadır. Likya Federe Birliğinin 6 büyük kentinden biri ve birliğin spor merkezidir. Uçan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen Mitolojik kahraman Bellaforonte`nin yaşadığı kent olarak bilinir. Likya bölgesindeki en eski kent olduğu ve kuruluşunun İ.Ö. 2000`lerden önceye dayandığı arkeoloji kazıları ile tespit edilmiştir. Kent akropolünün doğal kayası üzerinde oluşturulan mezarlığı, Likya`nın en güzel ev tipi mezarları ile süslenmiştir.

Yol Tarifi


Kayaköy

Kayaköy

Kuruluşu kesin olarak bilinmeyen ve depremler sonucu birkaç ev tipi mezarı dışında bütünüyle yok olan antik Karmillassos`un üzerinde 14. yy. dan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimidir. Mimariye baktığınızda şimdinin teknolojisi ile Eski adı Levissi'dir Yaşamı boyunca çevresindeki beş Türk köyünün halkı ile bütünleşen ve dostluk, kardeşlik, barış kavramları üzerinde insanlık dersleri veren Kaya köy bölgemizin gurur kaynaklarından biridir. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir "nüfus değişimi" anlaşması uyarınca, Kaya köyün Rum ahalisi ile Batı Trakya'da yaşayan Türk ahali karşılıklı olarak yer değiştirmiştir.

Yol Tarifi


Telmessos Antik Tiyatrosu

Telmessos Antik Tiyatrosu

Antik kaynaklar Telmessos`da büyük bir tiyatronun olduğundan bahsetmekteydi. 1993 yılında Fethiye Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılan sondaj kazılarında erozyonla dolmuş olan 3-4 metrelik toprak tabakası altında tiyatronun oturma sıraları bulunmuştur. 1995 yılına kadar sürdürülen çalışmalar sonucu tiyatrodan kalabilen tüm kalıntılar bugün gün ışığına çıkartılmıştır. Erken Roma döneminde inşa edilen, M.S. 2.yüzyılda onarım geçiren tiyatronun 5000 kişi kapasiteli olduğu ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına cevap veren Telmessos tiyatrosunun onarımı için röleve projesi tamamlanmıştır.

Yol Tarifi


Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Göcek 'e 85 km. uzaklıkta bulunan Xanthos antik kenti, Antik Çağda Likya'nın en büyük idari merkeziydi. M.Ö. 545’te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, bundan yaklaşık olarak yüzyıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır. Bu yangından sonra şehir tekrar inşa edilmiş, hatta M.Ö. II. yy.da Likya Birliğinin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Daha sonra Romalıların kontrolüne giren kent, bundan sonra Bizans egemenliğine girmiş ve 7. yy.daki Arap akınlarına kadar Bizans egemenliğinde kalmıştır. Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarda Likya gelenekleri, Helenistik ve Roma dönemi etkilerini gösteren bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Kaynak: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR-44429/xanthos-letoon-antalya---mugla.html

Yol Tarifi


Katrancı Koyu

Katrancı Koyu

Göceğe 15 km. uzaklıkta Göcek – Fethiye karayolu üzerindedir. Denize kadar uzanan sık çam ağaçları ile kaplı koy, mavi ve yeşilin en güzel uyumunu sergiler. Koyda orman içi dinlenme alanı olup, duş, wc, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark gibi hizmetler mevcuttur. İdeal bir çadırlı kamping ve mesire yeridir.

Yol Tarifi


İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Dalyan beldesinin 4,5 km uzunluktaki plajıdır. Dalyan merkezinden keyifli bir tekne yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Plaj, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Plaja, Caretta caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)" olarakta bilinmektedir. Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktır. Ayrıca plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir tedavi merkezi de bulunmaktadır.
Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği plaj, doğallığı ve temizliği ile dünya çapında birçok ödül almıştır.

Yol Tarifi


Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Göcek'ten 30 km uzaklıktaki Sarıgerme plajı oldukça ince bir kuma sahiptir. Belediyenin işlettiği bu plajı aynı zamanda üç otel daha paylaşıyor. Upuzun temiz ve nezih bu plajı yürümek çok keyifli. Deniz öğle saatlerinden sonra genellikle dalgalı oluyor. 2018 'de uygulanan arabalı giriş ücreti 15 TL, şezlong 7,5 TL, küçük su 1,5 TL.

Yol Tarifi


Kabak Koyu

Kabak Koyu

Göcek'ten yaklaşık 60 km uzaklıktaki bu koya ulaşmak için karayolunu seçerseniz 1,5 saati buluyor çünkü yoıllar çok virajlı. Fethiye'nin en bilinen koylarından biri olması sebebiyle oldukça rağbet görüyor ve kalabalık olabiliyor. Aynı zamanda kamp yeri olan kabak koyuna çadırınızı alıp gelebilirsiniz, kiralık çadır veya bungalov kiralama şansınızda bulunuyor.

Yol Tarifi


Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Göcek'ten 50 km. uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m. yükseklikte dağlarla çevrili bu ilginç kanyon, adını Temmuz-Eylül ayları arasında görülen "Jarsey Tiger" adlı kelebeklerden almıştır. Yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti olan koya ulaşım, Ölüdeniz’den teknelerle sağlanmaktadır. Dünya gezginlerinin buluşma yeri olan vadide çadırlı kamp alanı, restoran, bar, ruf, duş, kabin vb. olanaklar sunulmaktadır.

Yol Tarifi


Saklıkent

Saklıkent

Göcek’e 70 km. mesafede, Muğla – Antalya il sınırını teşkil eden Karaçay Deresi kenarında, uzunluğu 18 km., yüksekliği yer yer 60 metreyi bulan muhteşem bir kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir doğa harikasıdır. Dimdik sarp kayalıkları, çınar ağaçları, pırıl pırıl akan coşkulu kaynak suları ile doğa tutkunları için dağcılık, yürüyüş, yüzme olanakları sunan eşsiz bir kanyondur.

Yol Tarifi


Ölüdeniz

Ölüdeniz

Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet olarak nitelendirilen Ölüdeniz, 3 km'lik bir kumsala sahiptir. Ölüdeniz'de, açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşil ile iç içe girdiği bir renk armonisi içinde yüzmenin doyumsuz mutluluğu tadılabilir. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz; yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Fethiye’ye 14 km. uzaklıktaki Ölüdeniz ile Belcekız Plajı`nı, Kumburnu birbirinden ayırır. Belcekız`daki çok sayıda pansiyon, kamp, motel ve lokanta yılın her mevsimi hizmete açık bulunmaktadır. Çam ağaçları ile kaplı tertemiz kumsalı ve berrak denizi ile Kıdrak buraya 3 km. uzaklıktadır.

Yol Tarifi